Repræsentantskab

Selskabet øverste myndighed er repræsentantskabet med 51 medlemmer
som er fordelt således:

  • 20 medlemmer i gruppe 1,
  • 20 medlemmer i gruppe 2,
  •   3 medlemmer i gruppe 3,
  •   4 medlemmer i gruppe 4,
  •   4 medlemmer i gruppe 5,


                 * * * * 

Grupper i repræsentantskabet

Gruppe 1 - Privat andelshaver og ejerboliger består 
af 20 medlemmer og har 4 medlemmer i bestyrelsen

Gruppe 2 - Almene boligforeninger består 
af 20 medlemmer og har 4 medlemmer i bestyrelsen

Gruppe 3 - Privat udlejningsselskab består 
af 3 medlemmer og har 1 medlem i bestyrelsen 

Gruppe 4 - Andre erhvervsvirksomheder afslutter private udlejningsselskaber består 
af 4 medlemmer og har 1 medlem i bestyrelsen

Gruppe 5 - Kommunale ejendomme (Furesø Kommune) består 
af 4 medlemmer og har 1 medlem i bestyrelsen


Repræsentantskabet repræsenterer forbrugerne på årsmødet.
Hvert medlem af repræsentantskabet har én stemme på årsmødet og andelshavere har taleret.

                 * * * * 

Valg

For gruppe 1, 3 og 4 gælder det, at der afvikles valg hvert andet år, i ulige år.

For gruppe 2 sker valget i overensstemmelse med de almindelige boligselskabers regler.


                 * * * * 

Repræsentantskabets medlemmer:

Gruppe 1  

  1. Formand
    Mette Andersen
    Kjærbovænge 66 

  2. Sven Krarup Nielsen
    Maglehøj 34

  3. Jørgen Torm 
    Bybækpark 29

  4. Bent Bjørn Hansen 
    Enebovænge 29

  5. Jens Risgaard Mortensen
    Enebovænge 35

  6. Pia Sandau
    Nygårdspark 151

  7. Michael Colding-Jørgensen 
    Kielshøj 47

  8. Jørgen Tordrup Nielsen
    Bavnebjærgspark 11

  9. Karin Nygaard 
    Ellegårdspark 20

  10. Elsebeth Lauridsen 
    Kjærbovænge 76

  11. Preben Lanng
    Nordtoftevej 11

  12. Jan Lund Sørensen
    Hvilebækvænge 82

  13. Jette Fisker
    Kjærbovænge 20

  14. Nicolai Bøving
    Farum Hovedgade 

  15. Frank Grosch
    Munkehøjvænge 33

  16. Morten HR Schmücker
    Farum Gydevej 30

  17. Ketty Træholt
    Gammelgårdsvej 37

  18. Max Watson
    Gartnervænget 15

  19. Tom Borch Jacobsen
    Bybækpark 38

  20. Niels Troels-Smith
    Bavnebjærgspark 65


Suppleanter 

  1. Steen B. Fich
  2. Søren Holm Pedersen
  3. Flemming Sørensen
  4. Peter Nørregaard
  5. Lars-Christian Nielsen
  6. Tina Ringskou


Revideret 22. februar 2021 / JME

                 * * * * 


Gruppe 2 

  1. Formand Alexander Schwaner
    Fuglsangpark 108

  2. Kirsten Nielsen
    Akaciepark 43

  3. Thomas Jensen
    Bybækterrasserne 143 F

  4. Jakob Nielsen
    Bybækterrasserne 161 B

  5. Annelise Refshauge
    Gammelgårdsvej 30, 2. tv

  6. Anette Ågård Nielsen
    Ryttergårdsvej 68, 2.tv

  7. Jessie Christiansen
    Gammelgårdsvej 72, 3. th.

  8. Mette Bach Jensen 
    Vejgårdspark 1

  9. Henrik Haugaard Pedersen
    Birkhøjterrasserne 428 D

  10. Preben Bjørn
    Fuglsangpark 145

  11. Kirsten Nielsen
    Paltholmterrasserne 34 F

  12. Alice Larsen
    Hesselbækpark 20

  13. Nina Olsen
    Vejgårdspark 93

  14. Hans Lausten
    Paltholmterrasserne 38, 2 R

  15. Ib Larsen
    Farum Hovedgade 45 A, 1. th.

  16. Hanne Holsted
    Farum Hovedgade 45 A, st. B

  17. Allan Vinje
    Ryttergårdsvej 60, 2. th.

  18. Frank Stefensen
    Hesselbækpark 30

  19. Morten Sandfeld 
    Paltholmterrasserne 38, 2 S

  20. Berit Sandfeld 
    Paltholmterrasserne 38, 2 S

Sekretær
Annette Bjarnum

Rev. 22. februar 2021 / JME

               * * * * 

Gruppe 3

- i uge 11 (2021) vil medlemmerne blive offentliggjort for denne gruppe

               * * * * 

Gruppe 4

- i uge 11 (2021) vil medlemmerne blive offentliggjort for denne gruppe

               * * * * 

Gruppe 5

 

Revideret 27. januar 2021 / JME